close
تبلیغات در اینترنت
شناخت كلى فلسفه
loading...

انجمن تخصصى خانواده تئاتر شهر تهران

شناخت كلى فلسفه

آخرين ارسال هاي انجمن

فلسفه اخلاق وزيبايى شناسى

فلسفه اخلاق وزيبايى شناسى اخلاق چيست؟ ارزش به چه معناست؟ عمل نيك چه ملاكي دارد؟ آيا ارزشهاي اخلاقي هميشگي اند و يانسبي؟ آيا در انسان چيزي به نام وجدان اخلاقي وجود دارد؟آيا عمل بددر هر اوضاع و شرايطي بد است? زيبايى شناسى: ما به چه چيزي زيبا مي گوييم و ملاكمان براي زيبا ناميد ن يك چيزچيست؟ آيا زيباي امري عيني و واقعي است؛ يعني واقعا چيزي به نام زيبايي در اشيا وموجودات وجود دارد يا اينكه امري ذهني است و به هر شخص مربوط مي گردد و ممكن است كسي چيزي را زيبا بداند و كسي ديگر زيبا نداند؟ آيا زيبايي انواع مختلفي دارد؟ قوه اى كه در انسان زيبايي را درك مي كند، چيست؟ كاركرد هنر چيست؟ اين سئوالات، تنها نمونه هايي است از سئوالاتي كه در مسائل و شاخه هاي عمده فلسفي مطرح مي گردد. سئوالات فلسفي در هر يك از اين شاخه ها بسيار است و هر فيلسوفي نيز جواب هايي متفاوت از ديگر فلاسفه به اين سئوالات داده است. فايده فلسفه آيا اساسا فلسفه فايده اي هم دارد و لازم است كه به آن بپردازيم؟ و يا اين كه صرفا انباشته اي از آرا و سخنان عده اي در گذشته است و هيچ گونه فايده اي براي ماندارد؟ ما در اينجا تنها چند فايده از فوائدي را كه ذاتا بر فلسفه مترتب است، ذكر مي كنيم و قضاوت را بر عهده شما مي گذاريم: دانش فلسفه، مانند هر دانش ديگري، غريزه كنجكاوي انسان را در زمينه سوالات و پرسشهاي مختلف ارضاء مي كند؛ با اين تفاوت كه سوالات و مسائلي كه فلسفه در پي حل آن ها است اساسي ترين و بنيادي ترين نوع مسائلي است كه بشر با آن ها سر و كار داشته و دارد. اساسا در فلسفه لذتي وجود دارد كه از نياز ما به خود فلسفه؛ يعني نياز به دانستن و فهم جريانات عالم هستي بر مي خيزد و گواه اين مطلب، معناي خود واژه فلسفه يعني عشق به دانايي و خرد است. لئوناردو داوينچي مي گويد: عالي ترين لذت، لذت درك و معرفت است

خانواده تئاتر شهرتهران بازديد : 166 جمعه 25 فروردين 1391 زمان : 1:25 نظرات ()

مسائل فلسفه

مسائل فلسفه، اساسي ترين سوالاتي است كه بشر مي تواند بپرسد. ويژگي اين سوالات، اين استكه هميشه وجود داشته و خواهند داشت و هيچ علمي نمي تواند به آنها پاسخ دهد. هر انساني با اين سؤالات بنيادين كه به زندگي معنامي بخشند، روبروست. سؤالاتي مانند:زيبايي چيست؟ آيا عالم هدفي دارد؟ 


علم ما واقعي است يا اينكه همه چيز يك نمايش است؟ و سئوالاتي مانند آن. هر علمي موجودات را از جنبه اي خاص بررسي مي كند. مثلاهندسه هر چيز را از حيث اندازه و بعد و شيمي از جنبه خواص شيمياييبررسي مي كند. اما فلسفه در وجود موجودات، شناخت ما به آنها و چيستي حقيقي آنها سئوال مي پرسد. به طور كلي اگر نتوان پرسشي را به طور تجربي و با استفاده از حواس يا با انجام آزمايش،پاسخ گفت، آن پرسش، يك پرسش فلسفي است. به اين ترتيب، مي توان مسائل فلسفي رادر پنج دسته اصلي قرار داد. اين دسته ها شاخه هاي اصلي فلسفه محسوب مي شوند و ما براي نمونه چند پرسش از مسائلي را كه در هر كدام از اين شاخه ها مطرح است، ذكر مي كنيم.


 منابع:به نقل ازسايت سى پى اچ تئورى

خانواده تئاتر شهرتهران بازديد : 231 جمعه 25 فروردين 1391 زمان : 1:19 نظرات ()

تعريف فلسفه

تعريف فلسفه:  فلسفه تفکر است. تفکر درباره کلی ترین و اساسی ترین موضوعاتی که

در جهان و در زندگیبا آن ها روبه رو هستیم. فلسفه وقتی پدیدار می شود که سوالهایی

بنیادین درباره خود و جهان می پرسیم. سوالاتی مانند: زیبائی چیست؟ قبل از تولد

کجابوده ایم؟ حقیقت زمان چیست؟ آیا عالم هدفی دارد؟ اگر زندگی معنایی دارد، چگونه آن

را بفهمیم؟ آیا ممکن است که چیزی باشد و علتی نداشته باشد؟ ما جهان را واقعیت می

دانیم، اما واقعیت به چه معناست؟ سرنوشت انسان به دست خود اوست و یا از بیرون

تعیین می شود؟ از کجا معلوم که همه درخواب نیستیم؟ خدا چیست؟" و دهها سئوال نظیر

این سئوالات. چنانچه در این سئوالات می بینیم، پرسش ها و مسائل فلسفی از سنخ امور

خاصی هستند و در هیچ علمی به این چنین موضوعات، پرداخته نمی شود.

خانواده تئاتر شهرتهران بازديد : 263 جمعه 25 فروردين 1391 زمان : 1:5 نظرات ()

واژه فلسفه

واژه فلسفه واژه فلسفه( philosophy ) یا فیلوسوفیا که کلمه ای یونانی است، 


از دو بخش تشکیل شده است: فیلو به معنی دوستداری و سوفیا به معنی دانایی. اولین کسی که این کلمه را به کار برد، فیثاغورس بود. وقتی از او سئوال کردند که: آیا تو فرد دانایی هستی؟ جواب داد: نه، اما دوستدار دانایی(فیلوسوفر) هستم. بنابراین فلسفه از اولین روز پیدایش به معنی عشق ورزیدن به دانایی، تفکر و فرزانگی بوده است.  

**منابع:فرهنگ فلسفى **

تاريخ فلسفه غرب صفحه16تا13

خانواده تئاتر شهرتهران بازديد : 227 پنجشنبه 24 فروردين 1391 زمان : 23:47 نظرات ()
تبليغات

لينک دوستان

کدهاي اختصاصي